Over 1.8 million nonprofits and charities for donors, volunteers and funders

2018 Top-Rated Nonprofit

Cancer Education and Research Institute (formerly Cancer Research Simplified)

1,785 pageviews

Nonprofit Overview

Causes: Cancer, Education, Health, Health Care

Mission: About Cancer Education and Research Institute®​ (CERI), formerly Cancer Research Simplified, is a non-profit organization, committed to providing information resources to cancer patients about their disease, the latest cancer research, and cancer institutes and hospitals worldwide that provide specialized cancer care and specific targeted therapy methods. In addition, we provide scholarships for high school students worldwide to perform research activities at renowned cancer research institutions around the world. Mission Statement Making cancer research understandable for everyone. Providing scholarships for young students worldwide to encourage careers in cancer research. Vision By providing cancer patients with information about their disease, up-to-date research, and specialized cancer treatment institutes, we can bridge the gap between cancer patients and cancer-treatment professionals and ease the burden on cancer patients by making it easy to find the best possible care. In addition, we seek to encourage the development of the next generation of cancer scientists by providing scholarships to high school students worldwide to participate in research at cancer research institutions, directing brilliant and passionate students to take on the challenge of eradicating cancer at an early stage. Cancer Education and Research Institute®​ (CERI) is a 501(c)(3) non-profit organization.

Results: Our educational programs are being watched and followed by audiences from more than 192 countries around the globe and in all 50 stated in the United States.

Target demographics: cancer patients, the general public, and high-school students

Direct beneficiaries per year: cancer patients and the general public in 192 countries around the globe and in all 50 states of the US, students from Turkey, USA, and Africa.

Geographic areas served: Boston, Massachusetts and worldwide

Programs: simplified, non-technical information about cancer and latest cancer research to cancer patients and the general public in four languages; by bridging the gap between cancer scientists and cancer patients; and by providing cancer research scholarships for high school students worldwide.

Community Stories

66 Stories from Volunteers, Donors & Supporters

3 Sinan

General Member of the Public

Rating: 5

I have had the privilege of working with CRS for the past couple years. They are one of the very best nonprofit organizations out there. Each and every volunteer was working very hard to provide the latest information and guidance to the cancer patients. They helped thousands of cancer patients diagnosed with various types cancer with their online web site and forums, meetings and activities by bringing attention to cancer awareness. I was very lucky to work with Ayguen Sahin, the founder of CRS, and very grateful to all the wonderful volunteers who make this very great organization that it is.

2

General Member of the Public

Rating: 5

Very useful information. Gives a lot of experiences into the cancer field and helps to learn and understand this illness. And of course helpful information to live healthy.
Indeed an excellent non profit organisation for all of us

2

Professional with expertise in this field

Rating: 5

Wichtiges Hintergrundwissen wird für alle verständlich erklärt. Auch zur Vorbeugung eine unverzichtbare Seite. Bitte weiter so!! Mit bestem Dank für die tolle Arbeit und bester Unterstützung aus Deutschland. A. Frisch

General Member of the Public

Rating: 5

Vakfinizin insanlik adina yapti hizmetler den dolayi tesekkur edriz ozellikle insan yasamina.deger vermeniz ve o yasamin iyi ve saglikli yasamasi icin yaptiginiz calismalar taktire sayandir bu yuzden insanlik adina tum calisanlariniza insanlik adina cok tesekkur edriz yolunuz acik olsun

2 Sinem E.

General Member of the Public

Rating: 5

Herkesin bildiği gibi geçmişten günümüze insan hayatını tehdit eden birçok sağlık probleminin başında kanser hastalığı gelmektedir. Ne kadar çok çalışma ve araştırma o kadar çok bilgi demek ve Cancer Research Simplified sadece bunu yapmıyor, insanların anlayacağı şekilde kanser hastalığı hakkında bilgilendiriyor. Aslında sadece bu kadarla da yetinmiyor. Kanserin maddi manevi yönden zor bir hastalık olmasının dışında psikolojik olarak da yıkıcı etkileri olan bir güç olduğunun farkındalar. Mücadele edilmesi gerektiğinin bilincinde ve bu bilinci oluşturmaya çalışıyorlar. Bu doğrultuda da motive edici yazıları ve çalışmaları ile hastaların umudunu ayakta tutmaya gayret eden, pozitif enerji yayan ve bu enerjiyi güçlü bir sinerjiye dönüştürebilen bir kurumdan bahsediyorum. İşin diğer bir noktası hastalıkların ve kanserin dışında, insan sağlığı , doğru beslenme ve dinamik bir yaşam için gıdalar hakkında da güzel, pratik, akılda kalıcı bilgiler ve uygulamalardan bahsetmeleri sağlıklık bir birey olarak dikkatimi çekmiyor değil. Ve bu kadar maddi zorlukların içinde özveri ve sabır ile çalışan insanları görmek gelecek için güzel bir umut ışığı yakıyor. Tüm emekleriniz için asıl bizlerin sizlere teşekkür etmesi gerekiyor, teşekkürler CANSER RESEARCH SİMPLİFİED...

1 Buse_O.

Volunteer

Rating: 5

Kurulmuş olan kanser Vakfının bende en küçük bir gönüllüsüyüm. Kanser vakfinin sosyal medyada yayinlanan bilgilerini okuyorum ve takip ediyorum. Gerçekten bu bilgiler benim işime çok yarıyor. Etrafimda kanser olan bir tanıdığım varsa kanser vakfinin sayfasindan öğrendiklerimi paylaşıyorum. Çalışmalarınız için gönülden destekliyorum. Tebrikler !

Previous Stories
1

General Member of the Public

Rating: 5

Kanser vakfi kurmak mukemmel bir dusunce gercekten, gurur duyuyorum. Bu sayfa, bu vakif, nelerin faydali oldugunu, neler yemeliyiz, neler yememeliyiz, bize ogretiyor. Gercekten cok iyi. Kanser hastalarina hep DESTEK olmaliyiz... !!!

1 Nejla A.

General Member of the Public

Rating: 4

I would like to thank you to all workers of Cancer Research Simplified notably the founder, Dr. Aygün Şahin, who do not look out for any pecuniary advantage and do work only for people to become conscious, and show an extraordinary effort in order to reach us via all channels, including social media, with videos, short information depending on research results, and articles. Hoping you to continue to make our lives more easier and to raise awareness with your publications…Nejla Aydın Özer, İstanbul, Türkiye

1

General Member of the Public

Rating: 5

Insanligin nacar hastaliklarindan kanser ile siz degerli ilim insanlarinin ve vakiflarin yilmadan mücadele etmenizi takdire sayan buluyorum ve basarilarizin devamini diliyorum.

2 Seda

Volunteer

Rating: 5

İnsanlık adına yapılmış en güzel şey..bilgileriniz videolarınız paylaşımlarınız gerçekten mükemmel..sizi sonsuz destekliyorum ve takdir ediyorum...her zaman yanınızdayım ve destekçinizim...yollarınız her daim açîk olsun...SEDA ÒNAL

2

Volunteer

Rating: 5

Cancer Research Simplified provides us the information we need and looking for in a way that we can reach easily and understand. Also, I find the symposiums they have been organizing are informative and help to find answers to the questions I have in my mind about cancer types and treatments.

2

General Member of the Public

Rating: 5

I love your work and I appreciate that you help other people.


Thanks for your work!

1 Ayten

Volunteer

Rating: 5

Thank you Canser Research Simplified! This non-profit organization provide reliable, useful and easy understandble information about cancer... They 're doing great job in there!

1

Volunteer

Rating: 5

Cancer Research Simplified (CRS) website provides simply information to cancer patients and their family in several languages. Thus, general public with a non-scientific background can understand and learn about cancer, helping families devastated by the pain of the possibility of losing a loved one. I feel very rewarding and satisfying when I help in CRS.

1

General Member of the Public

Rating: 5

Cagimizin en ciddi hastaliklarinin başında gelen kanser hastaligiyla,bu hastalikla daha guclu savasilsin diye ve yakalanma olasiligi en alt seviyelere düşsün hatta keşke hic olmasin diye adeta cirpinan bu vakfin varligiyla gurur duyuyorum..! Bu kiymetli vakif görüldüğü uzere kanser ile mücadele ettiği bilinse de aslında farkinda olmadan diğer birçok hastaliga karsida bizlere rehber olan,saglikli gida tuketimi konusunda israrla bizi uyaran bu güzel yürekli insanlara teşekkürü bir borç bilirim.. Çevresel,biyolojik ve teknolojik birçok faktorden ötürü saglikli nesil yetişmesinin giderek guclestigi bu dünyada birilerinin buna dur demeye calismasi takdire şayandır..! Kotu yasam kosullari kotu beslenme,kotu aliskanliklar en basta kanseri tetiklemektedir.. saglikli nesil yetiştirmede gün geçtikçe yasanan güçlük geleceğimizi çok ciddi anlamda tehdit etmektedir.. İşte bu yüzden Canser Research Simplified iyi ki varsin..! İyi ki bizimlesin..!!! Yaptiginiz tüm calismalari ve birbirinden güzel kampanyaları yürekten destekliyorum..!

2

Volunteer

Rating: 4

I didn't know what to expect at first but when I was introduce to the CRS by going to an event on a Sunday, I was really impressed . An introduction was made during lunch: it was simple, strait to the point and I learn a good bit about they organization and they expectations .i didn't feel that I came here to give money , it was a learning experience and meet people's from different field and country talking about this terrible deasise .
Keep it up CRS you are great.

1 Tugce T.

Volunteer

Rating: 5

I joined Cancer Research Simplified a while ago and have been very fond of my experience so far. I am one of the Turkish translators of the organization and the material I have translated so far is has been very informative and valuable, not only for the public I believe, but also for myself. I myself earn a lot from the information our organization provides the people with as well. We have a great mission and we are determined to make it real by working towards our goal patiently.

1 Carla D.

Volunteer

Rating: 5

As a researcher, I find CRS goals so important for the cancer patients and their loved ones.
How many times normal people, not involved in science or medicine, need an answer to their questions about their disease or about how to prevent it or also what to do after survive to it?
Well, CRS is there for them, giving answers in a simplified way, understandable to everyone, moreover in 5 different languages. This is great project for the world community and I'm proud to be part of it.

2

General Member of the Public

Rating: 5

Cok begeniyorum. Boyle bir organizasyonun olmasi beni cok mutlu ediyor ve insanlik icin yaptiginiz calismalarinizi cok begeniyorum. Insanliga faydali oldugunuz, sihati icin cabaladiginiz ve insanliga hizmetiniz icin sizi cok begeniyorum. Dunyada o kadar felaket ve illet durumlar varken, insanlik sikinti ve zulm icerisindeyken, siz insanligi kurtarma cabasindasiniz. O nedenle takdire layiksiniz. Sizin cabaniz meleklerin es degerinde. Size bes yildizin cok ustunde vermek gerek.

2

General Member of the Public

Rating: 5

Tabii ki cok begeniyoruz. Insanliga cok faydali bir organizasyon. Insanlara ne yeyip ne icmesi gerektigini, bagisiklik sisteminin nasil guclendirilebilecegini ogretiyorsunuz. Insan ne kadar bilgili olursa, kanseri o kadar kolay yenebilecegini dusunuyorum. Insaliga cok faydali olan calismalarinizin, gosterdiginiz emegin karsiligini almanizi ve basarilarinizin devamini diliyorum. Bes yildizli degil, on yildizli begeniyorum.

1

General Member of the Public

Rating: 5

Connecting cancer patients with cancer scientists is a simple yet powerful idea. Promoting health and awareness in the community not only through educational videos but also through fitness-type events is an added bonus for the New England population.