Over 1.8 million nonprofits and charities for donors, volunteers and funders

2018 Top-Rated Nonprofit

Cancer Education and Research Institute (formerly Cancer Research Simplified)

1,970 pageviews

Nonprofit Overview

Causes: Cancer, Education, Health, Health Care

Mission: About Cancer Education and Research Institute®​ (CERI), formerly Cancer Research Simplified, is a non-profit organization, committed to providing information resources to cancer patients about their disease, the latest cancer research, and cancer institutes and hospitals worldwide that provide specialized cancer care and specific targeted therapy methods. In addition, we provide scholarships for high school students worldwide to perform research activities at renowned cancer research institutions around the world. Mission Statement Making cancer research understandable for everyone. Providing scholarships for young students worldwide to encourage careers in cancer research. Vision By providing cancer patients with information about their disease, up-to-date research, and specialized cancer treatment institutes, we can bridge the gap between cancer patients and cancer-treatment professionals and ease the burden on cancer patients by making it easy to find the best possible care. In addition, we seek to encourage the development of the next generation of cancer scientists by providing scholarships to high school students worldwide to participate in research at cancer research institutions, directing brilliant and passionate students to take on the challenge of eradicating cancer at an early stage. Cancer Education and Research Institute®​ (CERI) is a 501(c)(3) non-profit organization.

Results: Our educational programs are being watched and followed by audiences from more than 192 countries around the globe and in all 50 stated in the United States.

Target demographics: cancer patients, the general public, children and youth

Direct beneficiaries per year: cancer patients and the general public in 192 countries around the globe and in all 50 states of the US, students from Turkey, USA, and Africa.

Geographic areas served: Boston, Massachusetts and worldwide

Programs: simplified, non-technical information about cancer and latest cancer research to cancer patients and the general public in four languages; by bridging the gap between cancer scientists and cancer patients; and by providing cancer research scholarships for high school students worldwide.

Community Stories

75 Stories from Volunteers, Donors & Supporters

Client Served

Rating: 5

Bu qurumla tanışlığım təsadüfən oldu. Amma belə bir qurumun fəaliyyət göstərməsi böyük bir ümiddir kanser hastaları üçün. Aygün xanımla raporları incelemesi üçün görüşdüyümdə mənə kanser haqqında geniş məlumatlar verdi. Kendi potoloji durumunuzu necə bilmək olar onu öyrətdi. Bu qurum muayinə dönəmini ən doğru şəkildə keçirtmək üçün bir pusuladır. Sizin bütün qayğınızı öz üzərlərinə götürərək ən doğru həkimlərin tapılmasında mualicə üsullarının həyata keçirilməsinin nəzarətində yaxından birəbir iştirak edirlər. Başlanğıc olaraq yola bir şıxdıq hər şeyin xeyrli sonlanacağından şübjəm yoxdur. Təşəkkürlər hər şey üçün.

Recep A.

General Member of the Public

Rating: 5

Hayatlarına etki edip dokunduğunuz o kadar insan var ki. Eminim içinde bulunduğunuz için bu yaptığınızın ne kadar önemli olduğunu farketmiyorsunuzdur . Bence muhteşem bir şey yapıyorsunuz.. çalışmalarınızda başarılar dilerim

Ayka

Volunteer

Rating: 5

First of all I want to say thank you to Aygun Shahin for all her hard work for all of us.
Me and my sons attended the seminar, where Aygun provided an incredible useful information about how we can protect ourselves from cancer and what we have to pay attention on in our daily life to be strongly healthy. My sons enjoyed the seminar as well - they have learned a lot - and it is very important for their age! They even won the prizes answering to the cancer related questions, it was a lot of fun!
Being a mom and woman I have learned a lot as well. Especially I started to pay attention to my sleep time! I am sharing and will be sharing about CERI with people around me!
Thank you so much to Cancer Education and Research Institute for this opportunity and huge thanks to Aygun who is doing just incredible work and sharing with us important aspects of our life, which might seem really simple!
Thank you!

Aygun S.

General Member of the Public

Rating: 5

Aygun Shahin, thank you for your invaluable mentoring at cancer seminar for Azerbaijanis. I’ve learned so much from talking with you . You are amazing at what you do! I’m grateful to have had the chance to participate at this seminar.
Thanks for the great time…and the great memories CERI !

Hikmat G.

Volunteer

Rating: 5

I participated at cancer seminar which I think it was a great experience for me! Thank you for your efforts, CERI! I am looking forward to attend to upcoming events.

General Member of the Public

Rating: 5

I have been in two events of this charity (The Yoga event and Cancer event for Azerbaijanis) and I can't express how satisfied I am! Aygun khanim and everybody else who put effort in these events are super nice and helpful. Aygun khanim explained cancer and the stages of it in such easy manner that I feel more informative about the topic and can read the report myself now. They provided me with very useful resources that helped my loved one who is fighting with the disease. I am really thankful and will love to have another opportunity to meet!

Volunteer

Rating: 5

It was a great experience I had. I’m so happy I got to be a part of this amazing organization. We need those more!

Amanda S.9

Board Member

Rating: 5

I had a wonderful experience! I have met some truly amazing women, and am learning so much! It is a wonderful organization

Donor

Rating: 5

You are doing a great work! Thanks for support me whith my battle whith cancer.

Olle Eliasson
Sweden

General Member of the Public

Rating: 5

İnsanları bilgilendirmek çok faydalıdır. İnsanların bilmediği şeyleri öğrenmesi de kendi için çok yararlıdır, çünkü insanlar kulak dolgunluğu bilgiler ile vücutlarına çok zarar veriyorlar. Bu nedenle sizler gibi bilgili kişilerden bilgi edinmek çok önemli.

Bir de, her bünye aynı değildir, birisine iyi gelen diğerine iyi gelmeyebilir. Bu nedenle insanlar, vücutlarını kontrol altına tutmaları ve ayrıca, uzman kişilerden bilgi edinmesi gerekir.

İnsanlar yediğine, içtiğine çok dikkat etmeli, çünkü vücuduna yarayıp yaramadığını kontrol altında tutması gerekir. Ayrıca, vücuduna yaramayan şeylerde ısrar etmemeli.

Uzman kişilerin tavsiye ettikleri yiyecekleri yemesi insan için çok faydalıdır. İşte bu yüzden vakfınızın çalışmaları benim çok hoşuma gidiyor, çok beğeniyorum. İstiyorum ki bu dünyada herkes insanlığa böyle faydalı şeyler yapsın. Çıkar için insana zarar vermesin. Bu yüzden calışmalarınızı çok beğeniyorum.

Salim

Donor

Rating: 5

Menschen in der Not zu helfen, gerade wenn sie nach einer erschütternden Nachricht nicht wissen, was sie tun können, wie sie sich umfassend und leicht verständlich informieren können, das ist eine großartige Idee. Und die Umsetzung ist einzigartig! Herzlichen Dank für diese wunderbare Arbeit! Aygen-Sibel Çelik
---------------------------------------
Helping people in need, especially when they do not know what they can do after a shocking message, how to get informed comprehensively and easily, that's a great idea. And the implementation is unique! Thank you very much for this wonderful work! Aygen-Sibel Çelik

Client Served

Rating: 5

çalışmalarınızın hayranıyım insanlara olan faydalı bilgileriniz gerçekten çok güzel sağolun ben bu hastalığı geçirmemde katkısı bulunan dr.aygün sahine çok teşekkür ederim. Başarılarının devamını dilerim. zeynep oktay

General Member of the Public

Rating: 5

15 Haziran 2016 tarihinde Türkiye/Istanbul da Dr. Aygün Şahin in katıldığı kanser konulu konferansta bulunma şansım oldu.Sizlerle tecrübe ettiğim o günle ilgili düşüncelerimi paylaşmak istedim.
Dünyada kanser ile ilgili insanlar ne biliyor ne kadar fikirleri var bilmiyorum ama; Türkiye'de kanser sorunu çok,ama bilgi, çok yetersiz. insanlar kendilerini gelistiremiyor ve sevdiklerinin başına böyle bir sorun geldiğinde herkes çok şaşkın ve kesin ölecek gözü ile bakılıyor....
İki yıl önce Dr.Aygun Şahin'in toplumu bilinçlendirme adına yaptığı çalışmaların, hızla çoğalması,bir an önce bu konudaki bilgi kirliliğinin temizlenmesi için yapılan çalışmaların çoğalmasıni ,çok doğru buluyorum.
Tüm emeği geçenlere özellikle Dr.Aygun Şahin e minnettarız.

Sizlere o gün e dair bir kaç görsel de sunmak isterim.

General Member of the Public

Rating: 5

You provide invaluable support and comprehensive, detailed, yet practical guidance to cancer patients and general public throughout the world in several languages. Thank you for bringing health, hope, and inspiration into our lives by making a highly complex and crucial subject clear, easily understandable, and surmountable. Keep up the great work!

General Member of the Public

Rating: 5

Faydalı buluyorum, çünkü bilgi açısından yardım ediyorsunuz, beslenme açısından bilgi veriyorsunuz, egzersiz, yeme, spor, her açıdan bilgi ediniyoruz. Türkçe olarak okuduğumda çok faydalı buluyorum hemde.

General Member of the Public

Rating: 5

My sister-in-law died of breast cancer, so I know how painful it is. You are feeling hopeless and are trying to get every information possible, to find out what to do. We can't thank you enough for the information you share with us.

General Member of the Public

Rating: 5

Çağımızın en ürkütücü hastalığı kanser ve türleri hakkında toplumu bilgilendirmek için olağanüstü çaba sarfeden Dr Aygün Şahin ve ekibine buradan çok teşekkür ederim.Emeğinize ve yüreğinize sağlık.Bu çok faydalı sitede ve vakıfta çalışmalarınızın devamını bekliyoruz.

General Member of the Public

Rating: 5

First of all thank you very much for your support to cancer patients in their tough times they go through… From your organization, millions of people who have the "cancer horror" can get updated information about cancer treatments for all forms of cancer and learn how to survive from cancer. Not just cancer patients but everyone should watch your informative videos to help others, to understand what they might be facing and to get tips on how to reduce their cancer risk…

Volunteer

Rating: 5

Dr. Aygün Şahin ve çalışma arkadaşlarına çağımızın hastalığı olan kanser ile ilgili halkı bilinçlendirmek adına yaptıkları güzel çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bizlere kanserin korkulacak hastalık olmadığını erken teşhisin önemli olduğunu sade ve anlaşılır bir dille anlatıkları için tebrik ediyorum başarılarınız daim olsun.

2

General Member of the Public

Rating: 5

It is very great to find such a useful website and such a great work. Dr. Ayguen Sahin did a very amazing thing by helping cancer patients to learn about their illness. I support and appreciate her for her and her team efforts.