Over 1.8 million nonprofits and charities for donors, volunteers and funders

2018 Top-Rated Nonprofit

Cancer Education and Research Institute (formerly Cancer Research Simplified)

1,826 pageviews

Nonprofit Overview

Causes: Cancer, Education, Health, Health Care

Mission: About Cancer Education and Research Institute®​ (CERI), formerly Cancer Research Simplified, is a non-profit organization, committed to providing information resources to cancer patients about their disease, the latest cancer research, and cancer institutes and hospitals worldwide that provide specialized cancer care and specific targeted therapy methods. In addition, we provide scholarships for high school students worldwide to perform research activities at renowned cancer research institutions around the world. Mission Statement Making cancer research understandable for everyone. Providing scholarships for young students worldwide to encourage careers in cancer research. Vision By providing cancer patients with information about their disease, up-to-date research, and specialized cancer treatment institutes, we can bridge the gap between cancer patients and cancer-treatment professionals and ease the burden on cancer patients by making it easy to find the best possible care. In addition, we seek to encourage the development of the next generation of cancer scientists by providing scholarships to high school students worldwide to participate in research at cancer research institutions, directing brilliant and passionate students to take on the challenge of eradicating cancer at an early stage. Cancer Education and Research Institute®​ (CERI) is a 501(c)(3) non-profit organization.

Results: Our educational programs are being watched and followed by audiences from more than 192 countries around the globe and in all 50 stated in the United States.

Target demographics: cancer patients, the general public, and high-school students

Direct beneficiaries per year: cancer patients and the general public in 192 countries around the globe and in all 50 states of the US, students from Turkey, USA, and Africa.

Geographic areas served: Boston, Massachusetts and worldwide

Programs: simplified, non-technical information about cancer and latest cancer research to cancer patients and the general public in four languages; by bridging the gap between cancer scientists and cancer patients; and by providing cancer research scholarships for high school students worldwide.

Community Stories

66 Stories from Volunteers, Donors & Supporters

General Member of the Public

Rating: 5

İnsanları bilgilendirmek çok faydalıdır. İnsanların bilmediği şeyleri öğrenmesi de kendi için çok yararlıdır, çünkü insanlar kulak dolgunluğu bilgiler ile vücutlarına çok zarar veriyorlar. Bu nedenle sizler gibi bilgili kişilerden bilgi edinmek çok önemli.

Bir de, her bünye aynı değildir, birisine iyi gelen diğerine iyi gelmeyebilir. Bu nedenle insanlar, vücutlarını kontrol altına tutmaları ve ayrıca, uzman kişilerden bilgi edinmesi gerekir.

İnsanlar yediğine, içtiğine çok dikkat etmeli, çünkü vücuduna yarayıp yaramadığını kontrol altında tutması gerekir. Ayrıca, vücuduna yaramayan şeylerde ısrar etmemeli.

Uzman kişilerin tavsiye ettikleri yiyecekleri yemesi insan için çok faydalıdır. İşte bu yüzden vakfınızın çalışmaları benim çok hoşuma gidiyor, çok beğeniyorum. İstiyorum ki bu dünyada herkes insanlığa böyle faydalı şeyler yapsın. Çıkar için insana zarar vermesin. Bu yüzden calışmalarınızı çok beğeniyorum.

Salim

Donor

Rating: 5

Menschen in der Not zu helfen, gerade wenn sie nach einer erschütternden Nachricht nicht wissen, was sie tun können, wie sie sich umfassend und leicht verständlich informieren können, das ist eine großartige Idee. Und die Umsetzung ist einzigartig! Herzlichen Dank für diese wunderbare Arbeit! Aygen-Sibel Çelik
---------------------------------------
Helping people in need, especially when they do not know what they can do after a shocking message, how to get informed comprehensively and easily, that's a great idea. And the implementation is unique! Thank you very much for this wonderful work! Aygen-Sibel Çelik

Client Served

Rating: 5

çalışmalarınızın hayranıyım insanlara olan faydalı bilgileriniz gerçekten çok güzel sağolun ben bu hastalığı geçirmemde katkısı bulunan dr.aygün sahine çok teşekkür ederim. Başarılarının devamını dilerim. zeynep oktay

General Member of the Public

Rating: 5

15 Haziran 2016 tarihinde Türkiye/Istanbul da Dr. Aygün Şahin in katıldığı kanser konulu konferansta bulunma şansım oldu.Sizlerle tecrübe ettiğim o günle ilgili düşüncelerimi paylaşmak istedim.
Dünyada kanser ile ilgili insanlar ne biliyor ne kadar fikirleri var bilmiyorum ama; Türkiye'de kanser sorunu çok,ama bilgi, çok yetersiz. insanlar kendilerini gelistiremiyor ve sevdiklerinin başına böyle bir sorun geldiğinde herkes çok şaşkın ve kesin ölecek gözü ile bakılıyor....
İki yıl önce Dr.Aygun Şahin'in toplumu bilinçlendirme adına yaptığı çalışmaların, hızla çoğalması,bir an önce bu konudaki bilgi kirliliğinin temizlenmesi için yapılan çalışmaların çoğalmasıni ,çok doğru buluyorum.
Tüm emeği geçenlere özellikle Dr.Aygun Şahin e minnettarız.

Sizlere o gün e dair bir kaç görsel de sunmak isterim.

General Member of the Public

Rating: 5

You provide invaluable support and comprehensive, detailed, yet practical guidance to cancer patients and general public throughout the world in several languages. Thank you for bringing health, hope, and inspiration into our lives by making a highly complex and crucial subject clear, easily understandable, and surmountable. Keep up the great work!

General Member of the Public

Rating: 5

Faydalı buluyorum, çünkü bilgi açısından yardım ediyorsunuz, beslenme açısından bilgi veriyorsunuz, egzersiz, yeme, spor, her açıdan bilgi ediniyoruz. Türkçe olarak okuduğumda çok faydalı buluyorum hemde.

General Member of the Public

Rating: 5

My sister-in-law died of breast cancer, so I know how painful it is. You are feeling hopeless and are trying to get every information possible, to find out what to do. We can't thank you enough for the information you share with us.

General Member of the Public

Rating: 5

Çağımızın en ürkütücü hastalığı kanser ve türleri hakkında toplumu bilgilendirmek için olağanüstü çaba sarfeden Dr Aygün Şahin ve ekibine buradan çok teşekkür ederim.Emeğinize ve yüreğinize sağlık.Bu çok faydalı sitede ve vakıfta çalışmalarınızın devamını bekliyoruz.

General Member of the Public

Rating: 5

First of all thank you very much for your support to cancer patients in their tough times they go through… From your organization, millions of people who have the "cancer horror" can get updated information about cancer treatments for all forms of cancer and learn how to survive from cancer. Not just cancer patients but everyone should watch your informative videos to help others, to understand what they might be facing and to get tips on how to reduce their cancer risk…

Volunteer

Rating: 5

Dr. Aygün Şahin ve çalışma arkadaşlarına çağımızın hastalığı olan kanser ile ilgili halkı bilinçlendirmek adına yaptıkları güzel çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bizlere kanserin korkulacak hastalık olmadığını erken teşhisin önemli olduğunu sade ve anlaşılır bir dille anlatıkları için tebrik ediyorum başarılarınız daim olsun.

2

General Member of the Public

Rating: 5

It is very great to find such a useful website and such a great work. Dr. Ayguen Sahin did a very amazing thing by helping cancer patients to learn about their illness. I support and appreciate her for her and her team efforts.

4

General Member of the Public

Rating: 5

Çok faydalı bir site, kanseri basitleştirip öğretiyor, kanserden korunma yolları hakkında bilgilendiriyor.

2

General Member of the Public

Rating: 5

Çok faydalandığım bir sitedir. Kanseri basitleştirip öğretmesinin yanında kanserden korunma hakkında da bilgiler veriyor.

3

General Member of the Public

Rating: 5

Bu enstitüye emeği geçen herkese minnetlerimi sunuyorum. Ellerinize sağlık. Toplumu bilinclendirme yönünde atılmış büyük bir adım. Bilim insanları tarafindan sunulan böyle faydali bilgilere ihtiyacımız çok var. Çalışmalarınızin devamini diliyorum...

4

General Member of the Public

Rating: 5

Kanser hakkında ulaşmak istediğim bilgileri barındırıyor. Kanser hastalarının doğru yolu seçmesine yardımcı olan, onları bilgilendiren, kanserden korunma yollarını anlatan pek çok bilgiye ulaşabilmelerini sağlayan faydalı bir adres.

5

General Member of the Public

Rating: 5

Kanserle ilgili birçok karmaşık kelime var. Anlaşılması çok zor. Bu site sayesinde kanserle ilgili anlaşılır bilgilere ulaştım. Videolar oldukça aydınlatıcı. Ayrıca kanseri önlemenin yolları, ne yenmeli, ne içilmeli, ne yapılmalı güzelce anlatılmış. Son kanser tedavileri haklında da bilgiler mevcut. Emeğinize sağlık.

5

General Member of the Public

Rating: 5

Very very good site. Very very good site. Very very good site.

4

General Member of the Public

Rating: 5

böyle güzel bir sayfanın yönlendirmesiyle kanser hastalığının farkındalığı vurgulanmış. kanserin zor olmadığını istenirse her şey gibi başarıyla sonuçlandırlabileceğini ve basitleştirilebileceği açıklanmış. kanserden korunmanın yolları hakkında bilinçli bir şekilde bilgilendirmişler. çok teşekkürler....

4

General Member of the Public

Rating: 5

Çok yararlı faydalı bir site,kanseri basitleştirip öğretiyor, kanserden korunma yolları hakkında bilgilendiriyor.

3

Client Served

Rating: 5

I asked CERI for information about clinical trials when a relative was diagnosed with a form of chronic leukemia and they quickly replied with several possibilities. It was just what I needed at a difficult time.